Otthonszervező

Háztartásbeli kihívások

#31.HÉT - Cipők rendszerezése

52 hetes, otthonszervező, rendszerező program

2017. március 05. - cukornita

E heti kihívásunk főszereplői a lábbelik lesznek.Van akinek ez nem lesz nagy kihívás, még akkor sem , ha több helyről is kell össze szedje a cipőit, másoknak viszont, akik nagy rajongói a cipőknek, és tetemes mennyiségű lábbeli birtokában vannak, annál nehezebb kihívás lesz ez.Persze az utóbbi tábornak sem kell pánikba esni, a kihívás végeztél még talán rá is akadnak olyan topánkára, melyről már rég elfeledkeztek, hogy van nekik, és ismét kedvenccé válik.

1_21.jpg

 logo2_kicsi_teglalap.jpgÚj vagy itt? Ez a hálószoba rendszerezős  poszt részét képezi egy 52 hetes otthonszervező, rendszerező programnak, melyet Taylor Flanery , a HomeStorageSolution101 megalkotója hozott létre. Kattints ide, ha többet szeretnél megtudni a programról. Amennyiben szívesen megosztod véleményed, tapasztalataidat, itt csatlakozhatsz  az Otthonszervező blog Facebook csoportjához, de ha csak egyszerűen szeretnél minden héten értesítést kapni az új bejegyzésről, akkor elég ha csak nyomsz egy like-ot az Otthonszervező oldalra.

1. Lépés: Selejtezés

Az első lépés, mint azt már megszokhattátok, mindig a selejtezés. És most a lakás minden pontjáról hordd egy helyre az összes lábbelidet. Cipőt, szandált, papucsot, csizmát, szezonális vagy szezonon kívülit, hétköznapit és ünneplőt, abszolút minden lábbelit, amid csak van.

Első körben selejtezd ki azokat, amikről első ránézésre tudod, hogy már soha többé nem fogod viselni. Mert már ki van taposva, mert megcsúnyult, mert már kicsi, szorít, kényelmetlen, mindig feltöri a lábad stb...Eddig azt hiszem simán megy a selejtezés mindenkinek.Ez után következik a cipőrajongóknak a nehezebb feladat, amikor is meg kellene próbálni egy reális számra redukálni a lábbeliket.

Egy picit talán könnyít a dolgon, ha kategorizálod őket.Ilyen kategóriák lehetnek: 

  • hétköznapi viselet
  • sportcipők
  • munkacipők
  • alkalmi cipők
  • időjárás függő (csizma,szandál,strandpapucs stb...)

Gyakran előfordul ugyanis, hogy ha egymás mellett látod hogy mennycipőd van egy kategórián belül, könnyebb egyikétől másikától megszabadulni. Pl ha látod hogy van 5 pár fekete alkalmi cipőd, ráadásul hasonló sarokmérettel, hasonló stílusban, könnyebben lemondasz néhányukról.

Gondold végig, hány pár cipőre van szükséged, és milyen fajtákra.Ez egyénenként változó, hisz nagyban függ attól, hogy milyen aktivitású az ember, mit követel a munkája, milyen hobbija van, mely mind mind másfajta lábbelit igényelnek.

2. Lépés: Cipőtárolás az előszobában

Általában minden előszobában, a bejárati ajtó közelében tartunk egy cipőtárolót, és ez így is van jól.Amit nem akarunk, hogy a cipők szanaszét heverjenek az ajtó előtt, valamint hogy ne kelljen a lakás másik végében elhelyezett tárolóból kiszedni a cipőt mielőtt elmegyünk otthonról, majd ugyanúgy messzire vinni elrakni, miután hazaértünk. Tehát mindenképp érdemes valamiféle tárolási lehetőséget már az előszobában kialakítani a cipők számára.Ha nem is fér el mind itt, de 3-4 pár gyakran használt cipőnek (fejenként) való alkalmatosságot mindenképp alakítsunk itt ki.Itt nagyon lényeges, hogy legyen egy limitált száma a cipőknek! Mégpedig azért, hogy könnyedén elférjen minden itt tárolt cipő, könnyű legyen elrakni és elővenni, viszont mivel általában az előszobák elég picik, mindenképp tartsunk egy fejenkénti maximumot, hogy hány pár cipőt tárolhatunk itt.


1_20.jpgElőszobai cipőtárolók lehetnek:

  • kosarak - ideális, ha minden családtagnak van egy külön kosara erre a célra
  • Felakasztható cipőrendező
  • Cipős szekrény
  • Polcos cipőállvány
  • Komód (nekünk ez van, fejenként egy fiókkal, egy  fiókba 4-5 pár cipő fér el)

 

3. Lépés: Cipőtárolás és rendszerezés egyéb helyeken

Azoknak a cipőknek, melyek nem férnek el az előszobában, a lakás egyéb részében kell helyet kialakítani. Ez persze lakás és ház függő is, kinek hol van hely erre. Ha vagy olyan szerencsés, hogy külön gardróbszobával vagy legalább is egy nagyobb gardróbbal rendelkezel, akkor érdemes ott kialakítani ezt, de valójában egy bárhol a lakásba kialakíthatod a cipős szekrényed, lényeg, hogy az összes egy dedikált helyen legyen, és persze, hogy elférjen. Gondold át reálisan, hogy mennyire van szükséged, és tényleg csak annyi cipőt tarts, amennyit kényelmesen tudsz tárolni. A túlzsúfolt szekrényben nehéz úgy megtalálni bármit is, mint rendet tartani.

Ha nagyon sok cipőd van, és nem tudod megoldani, hogy egy szekrényben tartsd őket, megoldás lehet még a szezononkénti tárolás is. (Szezonon kívüli cipőket valamelyik másik tárolóhelységben dobozolva rakod el, viszont jól gondold át, hogy szükséged van erre, mert ezt minden szezonváltásnál cserélgetni kell.)

4. Lépés: A megfelelő cipőtároló kiválasztása

 

Többféle képpen tárolhatjuk a cipőinket akár az előszobában a mindennapos használatban lévőket, akár  gardróbban a tartalék cipőinket. PL:

Doboz

Beszerezhető pl innen. 

_cipotarolo_dobozok.jpgTalán a legegyszerűbb módja, különösen az alkalmi vagy ritkábban használatos cipőink tárolásának, ha megtartjuk a cipők eredeti dobozát. A cipők szépek és pormentesek maradnak, viszont csak annak érdeemes ebben a módszerben gondolkodni, akinek kevés cipője van, ugyanis így tárolva foglalnak el a legtöbb helyet.Akinek ez a módszer tetszik, az alkalmazhat a saját doboz helyett átlátszó műanyag dobozt is. Ebben talán áttekinthetőbbek, hisz kívülről látjuk melyik pár lábbelink van benne, extra bónuszként pedig az egyforma kinézetű és nagyságú dobozok jobban is mutatnak a szekrényben.

Cipőtartó állvány_ciposallvany.JPG

Másik elterjedt tárolási mód a cipős állvány.Használata igen egyszerű, földre van téve, előnye még hogy általában keskeny, így olyan helyekre is rakhatjuk, amely helyek egyébként kihasználatlanul lennének.Pl Előszobában ajtó mögötti / melletti keskeny részre, vagy a kabátakasztó alá a minden nap használatban lévő cipőknek,vagy a gardróbszekrényben a válfás ruhák alá is kényelmesen befér az alkalmi cipőinknek.

IKEA

Ajtóra akasztaható tárolók

Különböző ajtóra akasztható cipőtárolók léteznek. Legnagyobb előnyük, hogy nagyon helytakarékosak.Némelyiket nem csak ajtóra vagy falra, de akár (ha fér a ruháktól) a gardrób szekrénybe beakasztva is tökéletesen használhatunk.

Beszerezhető:   1.kép           2.kép          3.kép          4.kép

_cipotarolo_ajtora1.jpg

 

 Polcok és kockákból álló polcos elemekcipos_shelf_and_cubbies.jpg

 

 

 Cipők tárolására használhatunk erre a célra összeállított polcrendszert, vagy a mostanában divatos kockákból álló polcos elemeket. Ezek stabilabbak, erősebbek és általában jobban is néznek ki, mint pl az ajtóra szerelt változatok, bár az is kétségtelen, hogy több helyet foglalalnak el és drágábbak is. A kocka polcok előnye, hogy rendezettebbeb tárolhatjuk benne cipőinket, a párok nem keverednek el olyan könnyen mint a sima polcokon, viszont figyelembe kell vennünk a cipők méretét is. Egy nagyobb méretű férfi cipő nem biztos hogy befér egy fakkba, így azok tárolására talán még is előnyösebb a sima polc.

A megfelelő cipőtároló kiválasztásakor mindig tartsuk szem előtt, hogy mennyi is milyen méretű cipőknek kell helyet kialakítsunk.

Ágy alatti tárolás

Ha kevés a helyünk, akár az ágyunk alatt is tárolhatjuk a cipőink egy részét.Mivel innen elég körülményes állandóan kivenni majd visszatenni a cipőket, így ide mindenképp csak az alkalmi vagy szezonon kívüli cipők kerüljenek.

cipo_under_bed.jpg

 Csizmák tárolása

csizmatarolo.jpgManapság már vannak kifejezetten csizmák tárolására alkalmas eszközök, mint pl a bal oldali képen is látható,  sőt, a menőbb gardróbszekrényekbe már bele is van építve. Ha viszont nincs ilyened, akkor sincs vész, megoldhatod a csizmák tárolását ezek nélül is. A lényeg, hogy csizmák szárai egyenesen legyenek, és lehetőleg tömd ki, hogy ne deformálódjon, ne törjön meg a szára. Nagyszerű megoldás a polifom henger, melyet méretre vágva a csizmák szárába rakhatsz, így az megtartja azt, de megteszi egy műanyag vizes flakon is. Ha nincs polcos helyed, ahol talpára állítva tárolhatnád, akár fel is akaszthatod őket egy (vagy több) rúdra.

2_20.jpg

Mondd el, hogy haladsz!

Kíváncsi lennék, hogy haladsz az e heti kihívással. Ha volnának egyéb ötleteid esetleg, amiket szívesen megosztanál velem, várlak Facebook-on azOtthonszervező csoportba egy kis tapasztalat cserére, ötletelésre. Nagyon inspirálóak tudnak lenni az előtte-utána képek. Fotózz és oszd meg velünk! Nagyon szeretném, ha minél többen megosztanátok a véleményeteket az e heti kihívásról.

 Következő projekt:

Az elmúlt fél évem nagyon mozgalmas volt, így sajnos, ígéretem ellenére nem tudtam tartani a heti egy kihívást, és a későbbiekben sem ígérem, hogy rendszeres lesz a pótlás, de majd igyekszem, és ahogy időm engedi, fel fel teszem a még hátralevő részeket, hogy az 52 hetes kihívás sorozat teljes legyen.

 Forrás

süti beállítások módosítása